Email: [email protected]
Phone / WhatsApp: +86 137 9066 9686
| Basic Info | |
|---|---|
| Model NO. | DY-240 |
| Shape | Rectangle |
| Type | Box |
| Style | Retro |
| Surface Handling | Matte Lacquer |
| Product Name | Whisky Box |
| Industrial Use | Wine Box |
| Custom Order | Accept |
| MOQ | 1000 PCS |
| Sample Time | 10-15 days |
| Logo & Design | Customizing |
| Printing Handling | Embossing, Glossy Lamination, Matt Lamination, Stamping |
| Certification | ISO9001, ISO14001 |
| Feature | Handmade |
| Transport Package | By Sea or By Air |
| Specification | 185 * 310 * 122 mm or Customized |
| Trademark | DianYa |
| Origin | Made in China |
| HS Code | 4420909090 |
| Production Capacity | 80000 |
| Packaging & Delivery | |
|---|---|
| Package Size | 22.00cm * 20.00cm * 6.00cm |
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Product Description | |
| Description | Custom Logo Elegant Black Matte Wooden Wine Packaging Gift Box |
| Product Parameters | |
| Item No | DY-240 |
| Material | MDF |
| Exterior | Matte Lacquer Finish |
| Interior | Black Velvet |
| Size | 185 * 310 * 122 mm or Customized |
| Logo | Customized |
| Lead Time | 55-60 days |
| MOQ | 500 pcs |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Certificates | ISO9001, CHS, FSC, Sedex |
| Packing | Standard Export Carton |
Dongguan DianYa Packaging Mfg. Co., Ltd (DY), established in 2007, have over 10 years experience in packaging industry, DianYa is committed to quality assurance at a reasonable price. More than 500 square meters plant area , it helps to consolidate our operations and improve our production efficiency. As a a professional manufacturer and exporter, Dongguan DianYa has been dedicating to design, development and production of luxury packaging for a wide range of industries. OEM many kinds of packaging box, as wooden Box, Cardboard Box, leather box, watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, gift box, display, storage box, promotion box, collection box, cigar box, cigar humidor, watch winder,wine box,Cosmetics box,Commemorative coin box.
A: DianYa has a strong design and development team with 11 years of experience in product development and design. With advanced production equipment, multiple assembly lines, sufficient supply, and automatic equipment from Germany, we can improve production efficiency, save labor costs, and provide favorable prices for you.
A: Paper box MOQ: 2000pcs. Wooden box MOQ: 500pcs. Prototype time: 4–10 working days.
A: We have four production lines and about 300 workers.
A: Paper box: 30–45 days. Wooden box: 55–65 days.
A: FOB, EXW. 30% deposit before production and 70% balance before shipment.
A: Yes. We make boxes according to your design and requirements including color, size, material, and structure.
We manufacture paper boxes, leather boxes, wooden boxes such as watch boxes, jewelry boxes, gift boxes, packaging boxes, display boxes, storage boxes, promotion boxes, collection boxes, cigar boxes, cigar humidors, watch winders, wine boxes, cosmetics boxes, commemorative coin boxes and more.