Email: [email protected]
Phone / WhatsApp: +86 137 9066 9686
| Model NO. | DY-779 |
| Weight | 0.5-1 kg |
| Logo Printing | Without Logo Printing |
| Shape | Rectangle |
| Usage | Health Care Products, Toy, Drinks, Jewelry, Gift |
| Leather Type | PU Leather |
| Type | Box |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Custom Order | Accept |
| MOQ | 1000PCS |
| Certification | ISO14001, ISO9001 |
| Industrial Use | Leather Gift Box |
| Sample Time | 10-15 days |
| Transport Package | by Sea or by Air |
| Specification | Leather |
| Trademark | DianYa |
| Origin | Made in China |
| HS Code | 4420909090 |
| Production Capacity | 50000 |
| Package Size | 22.00cm * 20.00cm * 6.00cm |
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Item No | High End Leather Jewelry Mirror Storage Box for Birthday Gifts |
| Size | Can be customized. For more detailed sizes and information, please contact us. |
| Exterior Material | Sample in wood / paper / leather. Various patterns and plain paper colors available. |
| Interior Material | Sample in velvet / PU / suede. Other materials and colors available. |
| Color | Blue / Pink / Any color customized |
| Feature | Handmade, Luxury, Elegant |
| Logo Finish | Hot-stamping (golden, silver), silkscreen printing, emboss & demoss, UV, gold foil |
| OEM & ODM | OEM and ODM are available |
| Usage | Watch box, jewelry box, gift box, packing box, display box, storage box, promotion box, collection box, cosmetics box, commemorative coin box, leather box, wooden box |
| Sample Time | 5–7 working days |
| About Sample Cost | Sample fee required. After placing order, the sample fee can be refunded. Sample sent by courier at customer's cost. |
| Mass Production Time | Leather/Paper Box: 35–45 days; Wooden Box: 50–60 days depending on order quantity and material availability. |
| Packing | Polybag / Velvet pouch / Outer box / Master carton. Pallet packing available depending on customer's request. |
| MOQ | Paper box: 5000 pcs; Leather box: 1000 pcs; Wooden box: 500–1000 pcs depending on size. |
| Payment Terms | 30% deposit before production, 70% balance before shipping |
| Certificates | ISO 9001, CHS, FSC, Sedex, Standard export carton |
Dongguan DianYa Packaging Mfg. Co., Ltd (DY), established in 2007, have over 10 years experience in packaging industry, DianYa is committed to quality assurance at a reasonable price. More than 500 square meters plant area , it helps to consolidate our operations and improve our production efficiency. As a a professional manufacturer and exporter, Dongguan DianYa has been dedicating to design, development and production of luxury packaging for a wide range of industries. OEM many kinds of packaging box, as wooden Box, Cardboard Box, leather box, watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, gift box, display, storage box, promotion box, collection box, cigar box, cigar humidor, watch winder,wine box,Cosmetics box,Commemorative coin box.
A: DianYa has a strong design and development team with 11 years of experience in product development and design. With advanced production equipment, multiple assembly lines, sufficient supply, and automatic equipment from Germany, we can improve production efficiency, save labor costs, and provide favorable prices for you.
A: Paper box MOQ: 2000pcs. Wooden box MOQ: 500pcs. Prototype time: 4–10 working days.
A: We have four production lines and about 300 workers.
A: Paper box: 30–45 days. Wooden box: 55–65 days.
A: FOB, EXW. 30% deposit before production and 70% balance before shipment.
A: Yes. We make boxes according to your design and requirements including color, size, material, and structure.
We manufacture paper boxes, leather boxes, wooden boxes such as watch boxes, jewelry boxes, gift boxes, packaging boxes, display boxes, storage boxes, promotion boxes, collection boxes, cigar boxes, cigar humidors, watch winders, wine boxes, cosmetics boxes, commemorative coin boxes and more.