Email: [email protected]
Phone / WhatsApp: +86 137 9066 9686
| Item | Details |
|---|---|
| Model NO. | DY-551 |
| Slots | <6 Slots |
| Logo Printing | Without Logo Printing |
| Inside Material | Flannelette |
| Special Features | Dustproof |
| Grade | High |
| Hardness | Partial Hard |
| Waterproof | Waterproof |
| Color | Black |
| Gross Weight | <0.5 kg |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Custom Order | Accept |
| Certificate | ISO14001, ISO9001 |
| Logo & Design | Customizing Available |
| Sample Time | 10–15 Days |
| Product Name | Watch Storage Box |
| Feature | Handmade |
| Transport Package | By Sea or By Air |
| Specification | 21.5 cm (8.5″) × 26 cm (10.2″) × 52 cm (20.5″) |
| Trademark | DianYa |
| Origin | Made in China |
| HS Code | 4420909090 |
| Production Capacity | 50,000 |
| Package Size | 28.00 cm × 14.00 cm × 11.00 cm |
| Package Gross Weight | 1.000 kg |
| Item | Details |
|---|---|
| Item No. | Wooden Luxury Automatic Watch Box with 2 Winder 3 Storage Slots |
| Size | Can be customized. Contact us for more detailed sizes and specifications. |
| Exterior Material | Wood / Paper / Leather with multiple textures and color options |
| Interior Material | Velvet / PU / Suede and other customizable materials |
| Color | Blue / Pink / Any customized color |
| Feature | Handmade, Luxury, Sweet |
| Logo Finish | Hot-stamping (gold/silver), silk-screen printing, embossing/debossing, UV coating, Gold foil |
| OEM & ODM | OEM and ODM Available |
| Usage | Watch box, jewelry box, gift box, display box, storage box, collection box, watch winder, and more |
| Sample Time | 5–7 Working Days |
| Sample Cost | Sample fee required and refundable after order placement; courier fee paid by customer |
| Mass Production Time | Leather/Paper Box: 35–45 days; Wooden Box: 50–60 days depending on order quantity and material availability |
| Packing | Polybag / Velvet pouch / Outer box / Master carton / Pallet according to customer requirements |
| MOQ | Paper Box: 5000 pcs; Leather Box: 1000 pcs; Wooden Box: 500–1000 pcs depending on size |
| Payment Terms | 30% deposit before production, 70% balance before shipment |
| Certificates | ISO9001, CHS, FSC, Sedex, Standard Export Carton |
Dongguan DianYa Packaging Mfg. Co., Ltd (DY), established in 2007, have over 10 years experience in packaging industry, DianYa is committed to quality assurance at a reasonable price. More than 500 square meters plant area , it helps to consolidate our operations and improve our production efficiency. As a a professional manufacturer and exporter, Dongguan DianYa has been dedicating to design, development and production of luxury packaging for a wide range of industries. OEM many kinds of packaging box, as wooden Box, Cardboard Box, leather box, watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, gift box, display, storage box, promotion box, collection box, cigar box, cigar humidor, watch winder,wine box,Cosmetics box,Commemorative coin box.
A: DianYa has a strong design and development team with 11 years of experience in product development and design. With advanced production equipment, multiple assembly lines, sufficient supply, and automatic equipment from Germany, we can improve production efficiency, save labor costs, and provide favorable prices for you.
A: Paper box MOQ: 2000pcs. Wooden box MOQ: 500pcs. Prototype time: 4–10 working days.
A: We have four production lines and about 300 workers.
A: Paper box: 30–45 days. Wooden box: 55–65 days.
A: FOB, EXW. 30% deposit before production and 70% balance before shipment.
A: Yes. We make boxes according to your design and requirements including color, size, material, and structure.
We manufacture paper boxes, leather boxes, wooden boxes such as watch boxes, jewelry boxes, gift boxes, packaging boxes, display boxes, storage boxes, promotion boxes, collection boxes, cigar boxes, cigar humidors, watch winders, wine boxes, cosmetics boxes, commemorative coin boxes and more.