Email: [email protected]
Phone / WhatsApp: +86 137 9066 9686
| Model NO. | Folding Box |
|---|---|
| Size | Middle |
| Shape | Rectangle |
| Surface Handling | Matt Lamination, Stamping, Embossing |
| Logo Printing | With Logo Printing |
| Weight | 0.5-1 kg |
| Product Name | Folding Paper Box |
| Box Type | Folders |
| Feature | Recycle |
| Accessories | Magnetic Closure, Ribbon |
| Artwork Format | AI, PDF, ID, PS, CDR |
| Printing Handling | Matt Lamination, Stamping, Embossing, UV Coating, Gold |
| Industrial Use | Gift, Clothing, Shoes, Cosmetic, Garments |
| OEM | Accept |
| Transport Package | by Sea or by Air |
| Specification | Customized |
| Trademark | DianYa |
| Origin | Made in China |
| HS Code | 4420909090 |
| Production Capacity | 50000 |
| Package Size | 20.00cm * 15.00cm * 5.00cm |
|---|---|
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Item No | Custom Magnetic Closure Rigid Cardboard Folding Gift Box |
|---|---|
| Size | Can be customized. For more details, please contact. |
| Exterior Material | Wood/paper/leather options with various colors and patterns. |
| Interior Material | Velvet/PU/suede and other materials available. |
| Color | Blue, Pink, or any custom color. |
| Feature | HandMade, Luxury, Recyclable |
| Logo Finish | Hot-stamping (gold/silver), silkscreen printing, emboss & deboss, UV, metal sticker. |
| OEM & ODM | Available |
| Usage | Gift packaging, jewelry, clothing, cosmetics, storage, promotion, collection. |
| Sample Time | 5-7 working days |
| Sample Cost | Refundable after order; courier cost paid by customer. |
| Mass Production Time | Leather/Paper: 35-45 days; Wooden: 50-60 days. |
| Packing | Polybag, velvet pouch, outer box, master carton, pallet (customizable). |
| MOQ | Paper: 5000 pcs; Leather: 1000 pcs; Wooden: 500-1000 pcs (negotiable). |
| Payment Terms | 30% deposit before production, 70% balance before shipping. |
| Certificates | ISO 9001, CHS, FSC, Sedex, standard export carton. |
Dongguan DianYa Packaging Mfg. Co., Ltd (DY), established in 2007, have over 10 years experience in packaging industry, DianYa is committed to quality assurance at a reasonable price. More than 500 square meters plant area , it helps to consolidate our operations and improve our production efficiency. As a a professional manufacturer and exporter, Dongguan DianYa has been dedicating to design, development and production of luxury packaging for a wide range of industries. OEM many kinds of packaging box, as wooden Box, Cardboard Box, leather box, watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, gift box, display, storage box, promotion box, collection box, cigar box, cigar humidor, watch winder,wine box,Cosmetics box,Commemorative coin box.
A: DianYa has a strong design and development team with 11 years of experience in product development and design. With advanced production equipment, multiple assembly lines, sufficient supply, and automatic equipment from Germany, we can improve production efficiency, save labor costs, and provide favorable prices for you.
A: Paper box MOQ: 2000pcs. Wooden box MOQ: 500pcs. Prototype time: 4–10 working days.
A: We have four production lines and about 300 workers.
A: Paper box: 30–45 days. Wooden box: 55–65 days.
A: FOB, EXW. 30% deposit before production and 70% balance before shipment.
A: Yes. We make boxes according to your design and requirements including color, size, material, and structure.
We manufacture paper boxes, leather boxes, wooden boxes such as watch boxes, jewelry boxes, gift boxes, packaging boxes, display boxes, storage boxes, promotion boxes, collection boxes, cigar boxes, cigar humidors, watch winders, wine boxes, cosmetics boxes, commemorative coin boxes and more.