Email: [email protected]
Phone / WhatsApp: +86 137 9066 9686
| Model NO. | DY-245 |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Type | Box |
| Style | Simple |
| Surface Handling | Matte NC Lacquer |
| Material | Wood |
| Custom Order | Accept |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Product Name | Packing Wooden Box Pine Wood |
| Transport Package | By Sea or By Air |
| Specification | 275*200*100mm or Customized |
| Trademark | DianYa |
| Origin | Made in China |
| HS Code | 4420909090 |
| Production Capacity | 150000 Pieces / Year |
| Package Size | 22.00cm * 20.00cm * 6.00cm |
|---|---|
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Description | Natural Pine Solid Wood LTE Mobile Phone Packaging Gift Box |
|---|
| Billet of the Box | MDF |
|---|---|
| Outside Material | Black PU Leather |
| Inside Material | Grey Velvet |
| Product Name | Natural Pine Solid Wood LTE Mobile Phone Packaging Gift Box |
| Product Number | DY-245 |
| Lead Time | 50-55 Days |
| Logo | Customized |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Size and Shape | 275*200*100mm or Customized |
| Minimum Order Quantity | 1000 Pieces |
| Annual Capacity | 150000 Pieces |
| Certifications | ISO 9001, CHS, FSC, Sedex |
| Wrapping | Standard Export Carton |
| Main Material | Outside: Painting / Paper / PU |
|---|---|
| Middle Layer | MDF / Solid Wood / Plastic / Cardboard |
| Inner Material | Velvet / PU / Paper / Microfiber / Faux Suede |
| Size | Customized Size |
| Color | Customized |
| Logo | Customized Logo |
| Feature | High-end, Durable, Long Service Life, Eco-friendly |
| Finishing | Glossy / Matt / Piano Finish |
| OEM Service | Custom Size, Color, Design and Material |
| MOQ | 200 pcs (Depends on product) |
| Sample Time | Paper Box: 5-7 Days / Wooden Box: 8-12 Days |
| Packaging | Spunlace Wrapping; 1pc/Inner Box; 10pcs/CTN |
| Port | Shenzhen / Guangzhou, China |
| Shipment | By Sea or By Air |
| Delivery Time | Peak Season: 1-3 Months / Off Season: 30-45 Days |
| Usage | Display perfume, jewelry, cigar, coin, wine, gift storage and decoration |
| Trade Terms | EXW, FOB, C&F, CIF, Door to Door Service |
| Service Details | 1. Quick response within 24 hours. 2. Sample and production updates provided promptly. 3. Fast and safe delivery for samples and bulk orders. 4. OEM and ODM orders are welcomed. 5. Professional service before and after sales. |
|---|
Dongguan DianYa Packaging Mfg. Co., Ltd (DY), established in 2007, have over 10 years experience in packaging industry, DianYa is committed to quality assurance at a reasonable price. More than 500 square meters plant area , it helps to consolidate our operations and improve our production efficiency. As a a professional manufacturer and exporter, Dongguan DianYa has been dedicating to design, development and production of luxury packaging for a wide range of industries. OEM many kinds of packaging box, as wooden Box, Cardboard Box, leather box, watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, gift box, display, storage box, promotion box, collection box, cigar box, cigar humidor, watch winder,wine box,Cosmetics box,Commemorative coin box.
A: DianYa has a strong design and development team with 11 years of experience in product development and design. With advanced production equipment, multiple assembly lines, sufficient supply, and automatic equipment from Germany, we can improve production efficiency, save labor costs, and provide favorable prices for you.
A: Paper box MOQ: 2000pcs. Wooden box MOQ: 500pcs. Prototype time: 4–10 working days.
A: We have four production lines and about 300 workers.
A: Paper box: 30–45 days. Wooden box: 55–65 days.
A: FOB, EXW. 30% deposit before production and 70% balance before shipment.
A: Yes. We make boxes according to your design and requirements including color, size, material, and structure.
We manufacture paper boxes, leather boxes, wooden boxes such as watch boxes, jewelry boxes, gift boxes, packaging boxes, display boxes, storage boxes, promotion boxes, collection boxes, cigar boxes, cigar humidors, watch winders, wine boxes, cosmetics boxes, commemorative coin boxes and more.