Email: [email protected]
Phone / WhatsApp: +86 137 9066 9686
| Model NO. | DY-227 |
|---|---|
| Usage | Drinks, Tea Tray |
| Shape | Rectangle |
| Type | Tray |
| Style | Simple |
| Surface Handling | NC Lacquering |
| Shipment | By Sea or by Air |
| Colour | Shiny Black |
| Industrial Use | Bamboo Tea Tray |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Custom Order | Accept |
| Transport Package | Customized |
| Specification | 320*160*30mm or Custom |
| Trademark | DianYa |
| Origin | Made in China |
| HS Code | 4420909090 |
| Production Capacity | 100000 |
| Package Size | 32.00cm * 16.00cm * 3.00cm |
|---|---|
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Description | OEM Natural Retro Design Carbonized Bamboo Water Storage Tea Tray |
|---|
| Item No | OEM Natural Retro Design Carbonized Bamboo Water Storage Tea Tray |
|---|---|
| Size | Can be customized. For more detailing sizes and details, please contact. |
| Exterior Material | Sample in wood/paper/leather; various patterns and colors available. |
| Interior Material | Sample in velvet/PU/suede; other materials available. |
| Color | Blue / Pink / Any Color (Customizable) |
| Feature | HandMade, Luxury, Sweet |
| Logo Finish | Hot-stamping (golden, silver), silkscreen printing, emboss & demoss, UV, gold foil |
| OEM & ODM | OEM and ODM Available |
| Usage | Used for watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, display box, storage box, promotion box, collection box, cigar box, wine box, cosmetics box, etc. |
| Sample Time | 5-7 working days |
| About Sample Cost | Sample fee required; refundable after order confirmation |
| Mass Production Time | Leather & Paper Box: 35-45 days / Wooden Box: 50-60 days depending on order quantity |
| Packing | Polybag / Velvet pouch / Outer box / Master carton / Pallet |
| MOQ | Paper Box: 5000 pcs; Leather Box: 1000 pcs; Wooden Box: 500-1000 pcs depending on size |
| Payment Terms | 30% deposit before production, 70% balance before shipping |
| Certificates | ISO 9001, CHS, FSC, Sedex |
| Wrapping | Standard export carton |
Dongguan DianYa Packaging Mfg. Co., Ltd (DY), established in 2007, have over 10 years experience in packaging industry, DianYa is committed to quality assurance at a reasonable price. More than 500 square meters plant area , it helps to consolidate our operations and improve our production efficiency. As a a professional manufacturer and exporter, Dongguan DianYa has been dedicating to design, development and production of luxury packaging for a wide range of industries. OEM many kinds of packaging box, as wooden Box, Cardboard Box, leather box, watch box, jewelry box, gift boxes, packing box, gift box, display, storage box, promotion box, collection box, cigar box, cigar humidor, watch winder,wine box,Cosmetics box,Commemorative coin box.
A: DianYa has a strong design and development team with 11 years of experience in product development and design. With advanced production equipment, multiple assembly lines, sufficient supply, and automatic equipment from Germany, we can improve production efficiency, save labor costs, and provide favorable prices for you.
A: Paper box MOQ: 2000pcs. Wooden box MOQ: 500pcs. Prototype time: 4–10 working days.
A: We have four production lines and about 300 workers.
A: Paper box: 30–45 days. Wooden box: 55–65 days.
A: FOB, EXW. 30% deposit before production and 70% balance before shipment.
A: Yes. We make boxes according to your design and requirements including color, size, material, and structure.
We manufacture paper boxes, leather boxes, wooden boxes such as watch boxes, jewelry boxes, gift boxes, packaging boxes, display boxes, storage boxes, promotion boxes, collection boxes, cigar boxes, cigar humidors, watch winders, wine boxes, cosmetics boxes, commemorative coin boxes and more.